Febecsa
Febecsa
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Névnap
 
Hír
 
Olvass és Elmélkedj
 
A nap vicce

A nap vicce

 
Számológép
0
7 8 9 /
4 5 6 *
1 2 3 -
0 +/- . +
C
=
 
Most megy a TV-ben
 
Következő műsorok a TV-ben
 
Vizsla kereső
Hajrá keresél
 
Számláló
Indulás: 2008-10-05
 
Rádió

http://www.977music.com/playlist/26/Adult-Hits

 
Történelem I.
Történelem I. : Római birodalom

Római birodalom

  2008.10.20. 18:52

Római birodalomról röviden

Róma megalapítása és a királyság kora:
Itália a fölközi tenger medencéjében helyezkedik el. Kereskedelmi és közlekedési szempontból központi helyen helyezkedik el. Éghajlata mediterrán, ami elsősorban a gabona és gyümölcstermesztéshez kedvez. A Kr.e. 2. évezred végén az Indoeurópai latinok megérkeztek Itáliába és Láciumban telepedtek le. A terület hamarosan túlnépesedett és enne következtében a népesség szétrajzott és Kr.e. 753-ban a latin és szabin törzsek megalapították Rómát. (A szabin nők elrablásának története). Rómának összesen 7 királya volt, az első közülük Romulus, ebben az időben Róma fejlődéséra a görögök és az etruszkok voltak nagy hatással. Kr.e. 510 körül a Rómaiak elűzték az etruszkokat. (Az utolsó etruszk király Tarquinius Szuperbusz). Ezt követően megkezdődött az arisztokratikus köztársaság kora. Politikai jogokkal a patríciusok rendelkeztek (Sok pénzének kellet, hogy legyen és „jó apától kellet, hogy származzanak”). A patríciusok támogatói voltak a cliensek (elszegényedett patríciusok), és voltak még plebejusok is, akik pedig nem rendelkeztek politikai jogokkal (plebejus = tömeg, pl.: parasztok, kézművesek, kereskedők)
A köztársasági Róma
 
Az állam élén két consul állt, akik az ügyeket a szenátussal (vének tanácsa) közösen intézték. Végveszély esetén dictatort választottak, aki belátása szerint dönthetett, és nem vonhatták felelősségre (korlátlan hatalommal rendelkezett), de csak hat hónapig lehetett valaki dictator. Emellett működött még a patríciusokból álló népgyűlés, ugyanakkor a plebejusok is jogokat követeltek és azzal fenyegetőztek, hogy amennyiben nem szólhatnak bele a politikába, akkor új várost alapítanak. A plebejusok kivonultak a Róma melletti ún. Szent hegyre, így végül a patríciusok beleegyeztek, hogy a plebejusok létrehozzák a Néptribunus-i hivatalt. Majd i.e. 451-450 között a patríciusokból és plebejusokból álló bizottság megalkotta a XII táblás törvényeket. Ezek védték a magántulajdont. A büntetések kiszabásában az emberek közötti vagyoni különbség is számított.
A származás helyett egyre inkább a vagyon kezdett rendező elvvé válni Rómában és vagyoni alapon a lakosságot öt csoportba osztották (ezt Serviusz Tullius királyhoz kötik) (Túlinszi alkotmány)
A plebejusok előretörésének fontos állomása volt a Liciniusz Sextiusz féle földtörvény i.e. 367-ben, amely 500 jugerum (500 jugerum = kb. 500 hold) földben kívánta korlátozni egy személy részesedését az állami földekből. A Kr.e. 4. században, Rómában hódításokba kezdett és meghódított területeken az „oszd meg és uralkodj” elvet alkalmazták (ami nagyon jól bevált és később máshol is alkalmazták a későbbi időkben). Az elfoglalt területeken a plebejusok településeket, kolóniákat hoztak létre. A hódításoknak köszönhetően elegendő rabszolga áramlott Rómába, így az adósrabszolgaság fölöslegessé vált, ezért i.e. 326-ban el is törölték azt. Az egyik legérdekesebb küzdelem a Tarentum elleni háború volt, melynek előzménye az volt, hogy Róma beleavatkozott Itáliában található görög gyarmatvárosok ellentétébe. Ez azonban nem tetszett a legerősebb városnak Tarentumnak, ezért háborút indított Róma ellen. Mivel Tarentumnak nem volt saját hadserege felbérelte Epeirosz királyát Pürrhoszt aki kezdeti győzelmei után vereséget szenvedett és a Dél-Itáliai görög városok Róma fennhatósága alá kerültek.
A pun háborúk
 
Kártágó (Carthago) városát a föníciaiak, vagyis a punok alapították kereskedelmi központként i.e. 814-ben. (Türosz város alapította). Gyorsan fejlődött, nagy kereskedelmi flottával rendelkezett és megszerezte a fölközi tenger nyugati medencéje feletti ellenőrzést. Miután Róma Itália urává vált vetélytársa lett Kártágónak.
 
I. Pun háború (i.e. 264-241):
Róma szicíliai hódításai Kártágó érdekeit sértették a kirobbanó háborúban a Rómaiak szárazföldi háborút akartak, mivel ott erősebbek, de a punok tengeren voltak erősebbek, így tengeri háborúra került sor. A Rómaiak azonban a csapóhíd (corvi - holló)* segítségével a tengeri ütközetet szárazföldivé alakították, és így győzni tudtak. A békében Kártágóval hatalmas hadisarcot fizettettek és Szicíliából, pedig provinciát = tartományt hoztak létre a Rómaiak.
 
*csapóhíd (corvi - holló) – a rómaiak találték fel és a következő képpen nézett ki:
A hajó orrán állt egy 4 láb [1,2 méter] hosszú és 3 méter széles fagerenda. Felső végén egy csiga volt. A gerenda körül helyeztek el egy 6 láb hosszú és 4 lépésnyi széles létrát, melyet rászögezett deszkákkal borítottak be. A létrán hosszanti fal is volt, körülbelül térdmagasságban. A létra végén vashorog volt, felső részén pedig egy gyűrű, a gyűrűbe pedig hajókötél volt fűzve. Ezzel húzták fel a hollót a csiga segítségével; és ejtették le az ellenséges hajó fedélzetére vagy a hajó orrára, aszerint hogy a támadás éppen merről érkezett. Amint így befúródott a holló a fedélzetbe, és a hajók össze voltak kapcsolva megkezdődhetett a „szárazföldi” csata. Ha a hosszanti oldalak kerültek egymás mellé, mindenünnen átugrottak; ha pedig a hajó eleje került összeköttetésbe, párosával mentek át a hollókon.
 
A II. Pun háború (i.e. 218-201):
A tehetséges pun hadvezér Hannibál a váratlan támadás híve volt, ezért a szárazföldi utat választotta és Hispániából indulva, (Itt hozta létre Hannibál apja Carthago novát, tehát Új Kártágót) átkelve a Pireneusokon és az Alpokon i.e. 216-ban Cannae -nál vereséget mért a Rómaiakra. Róma méltó ellenfelet talált Hannibál számára Cornelius Scipio személyében, aki i.e. 202-ben Zama -nál győzedelmeskedett Kártágó ismét hadisarcot fizetett, elveszítette flottáját és Róma lett a földközi tenger nyugati medencéjének ura.

A III. Pun háború (i.e. 149-146):

Róma azzal az ürüggyel támadta meg Kártágót, hogy engedély nélkül háborúzott a szomszédos Numídia ellen. A Rómaiak földig rombolták Kártágót és a földjét, besózták.
A Római köztársaság válsága
 
A hódítások társadalmi következményei:
A provinciákból beáramló jövedelmet a kereskedő réteg fölözte le, ők azonban nem vállalhattak hivatalt és belőlük kialakult egy új társadalmi csoport a lovagrend. A meghódított területeken a szenátori rend tagjai, vagyis a nagybirtokos arisztokrácia latifundiumokat (nagybirtokokat) alakítottak ki és elsősorban rabszolgamunkát alkalmaztak. Ezeken a területeken belterjes gazdálkodás folyt (zöldség, gyümölcs, olajbogyó, szőlő) mert a provinciákból olcsó gabona áramlott Itáliába. A kisbirtokosok azonban a külterjes gabonatermesztésnél maradtak, de a gazdasági verseny miatt azonban sokan tönkrementek, és az új réteg a plebs (elszegényedett paraszt) Rómába vándorolt megélhetésért.
                        „Panem et circenses” – „Kenyeret és cirkuszi játékokat”
 
Tiberius Gracchus és Caius Gracchus:
i.e. 133-ban Tiberius Gracchus felújította a Liciniusz Sextiusz féle földtörvényt és a földezett kisbirtokok formájában kívánta felosztani. Ez azonban nem tetszett a szenátori rend tagjainak, ezért híveivel együtt meggyilkolták. i.e. 123-ban öccse folytatta a reformokat:
Leszállította a gabona árát, a szegényeknek földet ígért, híveit azonban lemészárolták ő maga, pedig öngyilkosságba menekült. A válsághelyzet tehát nem rendeződött és polgárháborús helyzet alakult ki.
 
Út az egyeduralom felé
 
Marius reformjai:
A válságjelenségek a hadsereget is utolérték és a Numídia Jugartha elleni háborúban, mutatkoztak meg. Miután Mariust bízták meg a csapatok vezetésével, véget ért a megvesztegetések és kudarcok, így i.e. 105-ben Marius győzött. Sikereit reformjainak köszönhette:
-          A vagyontalanokból szervezett zsoldoshadsereget (16 év szolgálat)
-          Leszerelés után (a zsoldosok) veteránként földet kaptak a kolóniákban
-          Egységes kiképzést, ruházatot és fegyvert kaptak
 
Sulla diktatúrája:
Keleten újabb harcok törtek ki, melyek Róma érdekeit sértették. A helyzet rendezésére a szenátori rend párti Sullát küldték, azonban amint elhagyta Rómát, a néppártiak Mariust állították a helyére. Amint Sulla erről értesült visszatért és vérfürdőt rendezett. Ezután újra Keletre ment ahol legyőzte a pottuszi VI. Mithridatészt. Távollétében azonban Marius rendezett vérfürdőt. Erre Sulla békét kötött, majd hazatért és Kr.e. 83-ban korlátlan időre diktátornak választotta magát. Ellenfeleivel a proseriptió (feketelista) eszközével számolt le. Tevékenységét a köztársaság és a szenátori rend védelmében végezte. Amikor úgy látta, hogy célját elérte i.e. 79-ben lemondott a hatalomról (ezét Julius Caeser politikai analfabétának nevezte). Sulla műve azonban férresiklott, mert a köztársaságot diktatórikus eszközökkel nem lehetett megvédeni.
 
Spartacus rabszolgafelkelése:
A hódítások következtében egyre több rabszolga volt a Római birodalomban. Nem embernek, hanem beszélő szerszámnak tekintették őket. A rabszolgák egyik speciális típusát alkották a gladiátorok. A rabszolgák több alkalommal is próbáltak sorsukon változtatni. Pl.: Kr.e. 2. században 2 felkelésre is sor került, de a legjelentősebb a Spartacus féle rabszolgafelkelés volt Kr.e. 73-71 között.
A mozgalom a Capna-i gladiátor iskolából indult a Rómaiak kezdetben nem vették komolyan, így hatalmasra duzzadt. Először észak felé haladtak, de vitatott okok miatt a Pó folyó völgyénél visszafordultak és Szicíliát vették célba. Crassus-t Pompeius-t küldték ellene. A csatában Spartacus elesett, a többi felkelőt pedig keresztre feszítették Róma és Capua között.
Julius Caesar egyeduralma és Augustus principatusa
 
Julius Caesar:
Miután Crassus és Pompeius leszámolt Spartacussal ellentétbe kerültek egymással. Kettejüket Julius Caesar békítette ki és i.e. 60-ban hárman létrehozták az I. Triumvirátust (3 férfi szövetsége). Felosztották egymás között a hatalmat, de Crassus halálakor Pompeius és Caesar egymás ellen fordultak. i.e. 49-ben Caesar átlépi katonáival az Itália határát jelző Rubicon folyót, és ekkor Caeser ezeket a szavakat mondta:
„Alea iacta est!” – „A kocka el van vetve!”
Ezzel nyíltan vállalta a küzdelmet ellenfelével. Az összecsapásra i.e. 48-ban Pharszalosznál került sor, ahol Caesar győzött majd megszervezte egyeduralmát. Számos hadjáratott vezetett. Caesar az egyik hadjáratáról egy levelet küldött, amiben csupán három szó állt:
„Veni, vidi, vici!” – „Jöttem, láttam, győztem!”
Pompeius és Caesar összecsapásának térképvázlata (a Római birodalom Caesar korában):
Hazatérve diktátorrá választatta magát, reformokat vezetett be. Pl.: földosztás, ingyen gabona, polgárjog bizonyos provinciabelieknek, aranypénz veretése (saját képmásával) és a Julián naptár bevezetése. A szenátus tekintélyét azonban csökkentette, aminek következtében összeesküvést szőttek ellene, majd i.e. 44 március idusán (15.-e) Brutus és Cassius vezetésével a szenátusban meggyilkolták (Brutus Caesar fia). Ehhez az eseményhez kötődik Caesar híres idézete, amit halála előtt mondott:
„Et tu, mi fili Brute!?” – „Te is fiam Brutus!?”
 
Augustus:
Caesar halálát követően zűrzavaros időszak vette kezdetét melyből 3-an emelkedtek ki:
-          Octavianus (Augustus)
-          Antonius
-          Lepidus
Akik i.e. 43-ban megalapították a II. Triumvirátust Caesar gyilkosai ellen. A leszámolásra i.e. 42-ben Philippinél került sor. Lepidus visszavonult a politikától, Octavianus és Antonius pedig ellentétbe került egymással, majd i.e. 31-ben Actiumnál csaptak össze. Ahol Octavianus győzött és kiépítette egyeduralmát.
 Római hétköznapok és ünnepek:
A rómaiak hétköznapjairól a régészeti feltárásoknak köszönhetően sokat tudhatunk. Az egyik legérdekesebb feltárás Pompei városához köthető, melyet Kr.u. 79-ben a Vezúv vulkáni törmelékkel borított be és így fennmaradtak a házak az utcák, és a használati tárgyak és holtestek. A rómaiak házai kifelé zártak voltak, középen pedig egy nyitott udvar az átrium helyezkedett el. Az embereknek sokféle szórakozási lehetőségük volt: fürdők, lakomák, ünnepi játékok, színházi előadások, gladiátorjátékok, melyeket az amphiteátrumokban vagyis a körszínházakban rendeztek meg, majd később pedig a Kolosszeumban.
 
A császárság első századai
 
A Julius-Claudius dinasztia (i.u. 14-68):
A császárok már életükben kijelölték utódukat, akivel általában nem álltak rokoni kapcsolatban (esetleg örökbefogadás útján), mégis dinasztiákról beszélünk. Augustus utódja Tiberius volt, aki nem volt tekintettel a köztársasági hagyományokra, vélt és valós ellenfeleit félreállította, utolsó éveiben pedig Capri szigetéről rendeletekkel kormányozott. Utolsó a véres kezű Caligula volt, az ő rémuralmának pedig a pretoriánusok, vagyis a testőrgárda vetett véget. A dinasztia következő tagja Claudius volt, aki megteremtette a császári közigazgatás alapjait és létrehozta a császári kincstárat. Claudius utódja Néró volt, aki rettegésben tartotta a birodalmat, megölette saját anyját, féltestvéreit, feleségeit és nevelőjét, a híres tudóst Seneca-t. Kr. u. 64-ben Róma égését kapcsolatba hozták vele, ő azonban a keresztényekre hárította a felelősséget, és hozzá köthetőek az első keresztényüldözések. Uralkodása végén katonai zendülés tört ki, ő pedig öngyilkos lett.
 
A Flaviusok dinasztiája (i.u. 69-96):
Néró halálát követően rövid polgárháború tört ki és több jelölt közül Vespasianus került ki győztesen. Újjáépítette Rómát, visszatér Augustus politikájához, és bár hódítások nem köthetők hozzá, meg kellett küzdenie a júdeai felkeléssel, melyet hadvezére és utódja Titus vert le. És Vespasianus nevéhez kötődik még a Colosseum építésének megkezdése, amit később utódja Titus folytat. Az ő utódja, aki egyben a dinasztia utolsó tagja Domitianus, aki befejezte a Colosseum építését (kiegészítette egy különleges tetővel), és nyílt egyeduralomra tört, ezért összeesküvést szőttek ellene, ami véget vetett a Flaviusok uralmának.
 
Az Antoniusok, a jó császárok dinasztiája (i.u. 96-192):
Visszatértek Augustus politikájához, egy szelídebb egyeduralomhoz és belső nyugalmat teremtettek. Közülük Traianus keleten visszaverte a Parthus Birodalom támadását, elfoglalták, és provinciává szervezték Mezopotámiát és az ő nevéhez köthető Dácia provincia megszervezése. Őt követte Hadrianus, akinek uralkodása idején a védekezés került előtérbe, ezért megkezdték a limes kiépítését, mely egy határvédő rendszer volt őrtornyokkal, árkokkal megerősítve. Ezután következett Marcus Aurelius, aki nagy műveltségű filozófus császár volt, harcolt a Germánokkal, a Parthusokkal és nagy gondot okozott számára a Pestis pusztítása. A dinasztia utolsó tagja Marcus Aurelius fia Commodus volt, akinek uralma Néróra emlékeztetett és az ő halálával lezárult egy korszak.

 

A Római Birodalom Traianus korában

A válság százada(i.u. 235-284)

A Severusok és a katonacsászárok kora (i.u. 193-235):

Az Antoniusok után polgárháború tört ki, melyből Pannónia helytartója Septinius Servius emelkedett ki és lett császár. Az adatok növelésével a hadsereget erősítette, utódja fia Caracalla a 212-ben a római polgárjogot kiterjesztette minden alattvalóra. A Severusok uralma után rendkívül nehéz időszak következett, mert 5 évtized alatt rengeteg császár váltotta egymást (közel 30 császár) és többségük nem természetes halállal halt meg. Közülük kiemelkedi Aurelianus, aki kiépítette Róma védelmi rendszerét.
 
A gazdaság válsága:
Az első és második században a gyümölcstermesztés és az egyéb belterjes gazdálkodás virágzott, ugyanakkor csökkent a gabonatermelés. A támadó hadjáratok megszűnésével csökkent a rabszolgák száma. Ezét egyre több birtokon colonusok vagyis szabad bérlők dolgoztak terményhányad fejében. A nemesfémek nagy része kivándorolt a birodalomból, egyes vidékek és városok elnéptelenedtek. Ezért a 3. században csökkentek az adóbevételek, pénz nélkül pedig a gazdaság nem tudott fejlődni.
 
A kereszténység kialakulása
 
A válság a szellemi élet területén is jelentkezett, az ősi római vallásban isten és ember találkozása csak hivatalos szertartások keretei közt volt lehetséges. Ezzel szemben a keleti vallások jobban kielégítették az emberek igényeit, mert vigaszt és biztonságot nyújtott és választ keresett arra, hogy van-e lét a halál után. Mi a jók és a gonoszok sorsa. Az egyistenhívő zsidóság körében régóta várták a Messiást, vagyis a megváltót, aki megszabadítja az embereket a szenvedéstől.
A zsidóság megosztottá vált a farizeusok a régi zsidótörvényekhez ragaszkodtak, ezzel szemben az esszénusok nézetei az őskeresztényekre emlékeztetnek, hitükről a „holt tengeri tekercsek” adnak információt, melyek 1947-ben kerültek elő a Kumrán hegy barlangjából. Ebben a felfokozott messiásváró légkörben született meg a kereszténység. A názáreti Jézus, aki Heródes uralkodása idején született és a megváltást hirdette.
Életét 4 evangélium írja le:
-          Máté
-          Márk
-          Lukács
-          János
 
Jézus, tanítványaival együtt a szeretetet és a megbocsátást hirdette, elvetette az erőszakot és a kapzsiságot. Megfeszítése után a feltámadásba vetett hit erőt adott híveinek és tanítványai Péter-apostol vezetésével, közösség alakult ki, a keresztények közössége. Az új vallás elterjedése Pál-apostol nevéhez kötődik, aki a keresztények üldözőjéből, a hit terjesztőjévé vált. Eredeti neve Saul, akinek a Damaszkuszi úton csodás látomása volt, aminek hatására megtért (Páli fordulat). Ezt követően elkezdődött az egyház kialakulása és a kereszténység megerősödése. Az irányítás az episzkoposzok (püspökök, felügyelők) kezében volt. Őket segítették a presbiterek (idősebbek), akikből később kialakult a klérus, vagyis a papság. Az egyház felépítése a hierarchián, vagyis a szent uralmon épült. Kialakult a szertartás rend és a püspökök időnként zsinatokon (gyűléseken) gyűltek össze, ahol a hit kérdéseiről vitatkoztak. A terület legnagyobb városának metropolisznak a püspöke a metropolita, vagyis a tartomány egyházvezetője volt.
 
A Római Birodalom szétesése
és a Nyugatrómai Birodalom bukása
 
A kereszténység győzelme:
A keresztények kezdetben, nehéz helyzetben voltak, mert számos császár üldözte őket hitük miatt, pl.: Néró és Diokletianus. Az új hit terjedését azonban kegyetlen eszközökkel sem sikerült megakadályozni és Nagy Constantinus császár 313-ban kiadta a Milánói edictum-ot (rendeletet). Melyben szabad vallásgyakorlatot biztosított a keresztényeknek. Ezt követően azonban a keresztények két részre szakadtak és vitát folytattak, az un. Dogmákról, vagyis a hitelvekről. Vita alakult ki a szent háromság értelmezése körül, Atanasius és hívei azt vallották, hogy Jézus egylényegű az atyával (Jézus = Isten), vagyis homouszion. Ezzel szemben Arius és hívei azt vallották, hogy Jézus csak hasonló az atyához (Jézus nem Isten), vagyis homoiuszion. A 325-ben Niceában összegyűlő zsinaton Arius elveit elvetették és Jézust Isteni személynek ismerték el. 391-ben Theodosius császár államvallássá tette a kereszténységet.
 
A Nyugatrómai Birodalom bukása:
A válságjelek egyre fokozódtak, de nyugaton erősebbek voltak, mint a birodalom keleti felében, így a nyugati rész egyre inkább lemaradt. Egy idő után Róma városa veszített jelentősségéből és Constantinus császár új fővárost alapított Constantinapolis néven (későbbi nevei Konstantinápoly, Bizánc, Isztambul). A romló gazdasági helyzeten az adó emelésével próbáltak segíteni, de nem sok sikerrel. Átalakult a társadalom is, a rabszolgák száma tovább csökkent és kezdett megjelenni egy új réteg, melynek tagjai helyhezkötve éltek és terményszolgáltatással tartoztak. 395-ben Theodosius császár a hatékonyabb védelem érdekében a birodalmat két részre osztotta Keletrómai és Nyugatrómai birodalomra. A szétválasztás oka a nyugat elmaradottsága mellett a népvándorlás volt, mely elsősorban a nyugati tartományokat érintette. 395-körül ugyanis a keleti gótok (germánok) szembetalálták magukat a hunokkal, vereséget szenvedtek tőlük és nyugat felé menekülve, elindították a népvándorlás hullámát. 451-ben Rómának szembe kellett néznie a Hunokkal és vezetőjükkel, Attilával.  Az összecsapásra Catalaum-nál került sor, mely döntetlenül végződött így Róma egy időre megmenekült. Ezt követően 453-ban Attila meghalt és birodalma széthullott, de 476-ban egy Germán vezér Odoaker megdöntötte az utolsó Nyugatrómai császár Romulus Augustulus hatalmát és ezzel a Nyugatrómai Birodalom elbukott.

 
Óra

 
Hőtérkép
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Valuta
 
Horoszkóp
Szerezd meg ingyen a napi horoszkópod!
Kattints a csillagjegyedre:
  Kos
Március 21 - Április 19
  Bika
Április 20 - Május 20
  Ikrek
Május 21 - Június 21
  Rák
Június 22 - Július 22
  Oroszlán
Július 23 - Augusztus 22
  Szűz
Augusztus 23 - Szeptember 22
  Mérleg
Szeptember 23 - Október 22
  Skorpió
Október 23 - November 21
  Nyilas
November 22 - December 21
  Bak
December 22 - Január 19
  Vízöntő
Január 20 - Február 18
  Halak
Február 19 - Március 20
 
Linkek
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?